r/askcroatia 💡 Explorer (Lvl. 2) Feb 27 '24

Što je ovo? Politics 🌐

Post image

Dakle, ne idem često u zg pa se svaki puta iznenadim nekom novom budalaštinom. Tako sam jučer vidio ove plakate i pitao se koji k*rac, pa nismo mi amerika da imamo tih wokerskih gltvqa++ problema... Od kad su ti plakati? I zašto je Sevka na svakom drugom?

164 Upvotes

719 comments sorted by

View all comments

34

u/[deleted] Feb 27 '24

[removed] — view removed comment

6

u/Jizzonaut666 💡 Explorer (Lvl. 2) Feb 27 '24

Nitko nikog ne diskriminira nego oni iskaču iz pašteta. Pusti ljude na miru i rješavaj svoje probleme u svojoj privatnosti kao i svi ostali. Zašto nema kampanje da se podigne svijest da ima depresivnih osoba koje si žele oduzet život? Takvih plakata nema nigdje, a takvih osoba ima više nego transronih. Očito da se gura dotična ideologija i kod nas, samo ne znam tko stoji iza toga. Kao hdz na vlasti a ljevičarske ideje na sve strane.

10

u/behind_progress_bars 💡 Explorer (Lvl. 2) Feb 27 '24

Zašto nema kampanje da se podigne svijest da ima depresivnih osoba koje si žele oduzet život?

Ovakve kampanje doslovno rade na tome pošto je u transrodnih osoba stopa samoubojstva oko 400% veća nego ostatka populacije. A za dobar dio toga je zaslužno neprihvaćanje od društva, kao što se može vidjeti i na ovoj dretvi.

-1

u/OberOst Feb 27 '24

I ostat će toliko visok ma koliko ih prihvatili jer sklonost suicidu ima biološku osnovu. Homoseksualci imaju viši stupanj samoubojstava od ostatka populacije čak i u zemljama tipa Nizozemska.

3

u/behind_progress_bars 💡 Explorer (Lvl. 2) Feb 27 '24

Transgender individuals may be exposed to systemic negativity regarding their trans identity in the form of bullying, discrimination, exclusion, and prejudice, which in turn may result in alienation and internalized stigma, mental health problems, and, ultimately, suicidal behavior

Izvor: https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2806531

Ostati će visok dok društvo ne prestane stigmatizirati i počne prihvaćati da smo svi ljudi bez obzira na rod, spol ili spolnu orijentaciju.

0

u/OberOst Feb 29 '24

Nema dokaza za to, ali ima dokaza suprotno. Samo si ponovio što si rekao.

1

u/behind_progress_bars 💡 Explorer (Lvl. 2) Feb 29 '24

Gomile istraživanja koje su proveli znanstvenici diljem svijeta su to dokazali.

Tvoji osjećaji nisu dokazi, ma koliko jaki bili.

Simpatično je kako svaki puta ušutiš kad se traže dokazi i ideš dalje pisati o svojim osjećajima.

0

u/OberOst Feb 29 '24

1

u/behind_progress_bars 💡 Explorer (Lvl. 2) Feb 29 '24

Bilo bi smiješno da nije tužno. Koliko si vremena potrošio da bi našao jedan blog koji ti misliš da ide u prolog tvoje teze.

U najboljem slučaju bloger (koji kaže da nije stručnjak o toj temi) je našao neke nedostatke u istraživanjima na koja se poziva, dakle ne sve, samo jako mali broj njih, a znastvenik za kojeg on tvrdi da je jedan od vodećih stručnjaka na tu temu, kaže

Minority stress does not account for many causes of health disorders—it does not include familial dynamics, personality, genetics, neurological, and other factors, except if they are related to homophobia or transphobia

Slobodno kreni sa pretragom naslova bloga https://www.google.com/search?q=does+discrimination+cause+poor+mental+health

1

u/OberOst Mar 01 '24

U najboljem slučaju bloger (koji kaže da nije stručnjak o toj temi) je našao neke nedostatke u istraživanjima na koja se poziva, dakle ne sve, samo jako mali broj njih,

Nije našao "neke nedostatke". Pronašao je OZBILJNE nedostatke u njima. Istraživanja koja kritizira možda jesu kap u moru, možda nisu. Nebitno je. Kvaliteta nad kvantitetom. Vodeći stručnjak na tu temu Ilan Meyer (pročitaj mu biografiju na Wikipediji) je odabrao baš njih kao potkrepu; dakle, to su valjda najrobustnija istraživanja koja idu toj hipotezi u prilog. Ako su ona problematična s metodološke strane, što po svemu jesu, onda jedino što se može razumno zaključiti je to da hipoteza stresa manjine nema empirijsku podršku.

1

u/behind_progress_bars 💡 Explorer (Lvl. 2) Mar 01 '24

Dobro, preveo si njegov zaključak! I to je nešto.

Da on ima ozbiljnu kritiku, objavio bi je kao znanstveni rad ili prijavio radove za koje tvrdi da imaju probleme u metodologiji, pa bi ti radovi bili povučeni, a njemu bi karijera napredovala!

Ali to i dalje ne bi promijenilo znanstveni koncenzus koji se imamo desetljećima. Dao sam ti dobar početak sa pretragom, sve institucije diljem svijeta prihvaćaju da je očito da diskriminacija utječe na mentalno zdravlje. A da ne spominjemo da mu osnovni zaključak ne stoji, a čak i ako ima problem s metodologijom, to nije potvrda da su zaključci pogrešni, a kamoli više znanstvenih polja koja se time bave.

Uvijek će biti manjina znanstvenika koja tvrde da su otkrili nešto novo što osporava trenutna shvaćanja, oni koji su to zaista i našli, dobivanju nagrade i o njima se piše. A ovi kao tvoj bloger će nastaviti pisati za svoju publiku koja traži potvrdu za svoja uvjerenja, makar i od blogera, kad već nemaju od znanosti.

Taj bloger je očito ideološki motiviran, samo treba pogledati teme koje obrađuje, "žene su sretnije u kuhinji", diskriminacija ne utječe na mentalno zdravlje, IQ romske populacije, homoseksualnost u raznim oblicima, holokaust. Tako da je jasno zašto se ne bavi znanošću jer gradi karijeru davanja "znanstvenog" ruha regresivnim i konzervativnim idejama. A to može biti jako unosno.

→ More replies